- Акредитација 2024 -
Студијски програм мастер академских студија Инжењерство заштите животне средине акредитован је Уверењем Комисије за акредитацију и проверу квалитета Републике Србије бpoj: 612-00-00053/4/2024-03 од 21.05.2024. године.
Студијски програм траје једну годину (60 ЕСПБ), припада пољу техничко-технолошких наука и даје академски назив „мастер инжењер заштите животне средине“.
Услови уписа на студијски програм и други најбитнији елементи студијског програма и режима студија су прописани Статутом и Правилником о режиму основних и мастер студија Факултета инжењерских наука.
Поред полагања испита, предвиђена је и реализација стручне праксе, као и израда мастер рада.
Списак предмета дат је у Водичу за студенте, а детаљнији опис је доступан у Књизи предмета.
Мастер академске студије „Инжењерство заштите животне средине“ обезбеђују компетенције студената кроз стицање знања из разних дисциплина, уз њихово активно међусобно повезивање професионалних вештина потребних за ангажман у пракси које омогућавају наставак академског образовања на следећем нивоу студија (докторске студије). Сврха студијског програма је у складу са основним задацима Факултета инжењерских наука (образовање студената у пољу техничко-технолошких наука при чему студенти стичу међународно релевантне компетенције за дати ниво, врсту и област студија).
Током студија, студенти треба да стекну, потврде и унапреде знања из одговарајућих специфичних области инжењерске професије која подразумева обезбеђивање квалитетне животне и радне средине, очување природних ресурса и енергетске ефикасности. Студенти имају задатак да врше праћење квалитета животне средине, утичу на снижавање нивоа загађености животне и радне средине, пројектују системе за пречишћавање вода за пиће и отпадних вода, да разумеју узроке загађења ваздуха и тла, врше третман чврстог и опасног отпада итд. Такође, њихова знања ће се унапредити у односу на знања стечена у првом степену студија – омогућиће им решавање општих и специфичних проблема заштите животне средине (управљање отпадом, пројектовање система за третман вода, рециклирање индустријског отпада, пречишћавање отпадних вода, пројектовање система заштите ваздуха, мониторинг параметара животне средине…).
Такође, на овом нивоу студија студенти ће бити упознати са методама научно истраживачког рада и биће укључивани у реалне истраживачке задатке кроз студијски истраживачки рад и израду мастер рада.
Студијски програм има сврху да свршеним студентима омогући запошљавање у областима индустрије, јавним предузећима, државним институцијама, на пословима саветодавних и организационих послова и да их учини способним да решавају проблеме из области инжењерства заштите животне средине.
Циљ је да мастер инжењер заштите животне средине буде оспособљен да интегрише и примени стечена знања и специфичне когнитивне и интелектуалне вештине у мултидисциплинарном контексту при решавању како једноставних инжењерских проблема, тако и захтевних проблема истраживања и развоја. Овај ниво студија подразумева ужу специјализацију, која се стиче одређеним избором (препоручене или својевољно изабране) групе предмета из ширег изборног подручја предмета курикулума.
Циљ је да се студент похађањем студијског програма оспособи да:
• разматра техничко-технолошка и научна питања из праксе, разуме проблеме, формулише их и саопшти другима,
• анализира инжењерске и еколошке проблеме и предлаже решење,
• разуме утицаје и релације између концепта пројектовања и животног циклуса производа,
• адекватно извести, писмено и вербално адекватним техничким језиком и терминологијом, путем резултата и примера из праксе, о предностима нових идеја и иновација,
• комуницира са својим радним окружењем на матерњем и страном језику,
• стекне способност да изложи информације, идеје, проблеме и решења како стручњацима из предметне области, тако и онима који немају специјалности везане за област излагања,
• самостално проширује и примењује стечена знања,
• развије самопоуздан, непристрастан и истраживачки прилаз проучавања проблема,
• стекне увид у аспекте дугорочног развоја,
• ради у тиму и/или да води тим,
• ради у интернационалном окружењу (кроз проширивање сопствених социјалних, културних оквира, језичких и комуникационих вештина – а које се стичу и кроз тимски рад студената и кроз студијске боравке у иностранству),
• разуме ефекте нових развоја у техници и науци на радно окружење, друштво и животну средину,
• стекне репрезентативна знања инжењерских и технолошких дисциплина, метода и алата, са нагласком на математичко моделирање и системски прилаз,
• стекне способност пројектовања и извођења експеримената, као и способност анализе и представљања резултата,
• влада апстрактним начином размишљања који са лакоћом може да примени на конкретном случају,
• оперативно влада системским инжењерским техникама, које укључују полазе од тржишно орјентисаних потреба, функционално-техничких спецификација, идејних техничких решења, и обухватају поступке итеративног пројектовања тј. анализу, синтезу, оптимизацију, конструкцију, испитивање (нпр. симулацијом) и евалуацију.
Студијски програм је конципиран тако да студент његовим савладавањем буде оспособљен да:
1. Анализира инжењерске проблеме у смислу: идентификације, апстраховања, формулације и потпуног решавања проблема засновано на систему стечених фундаменталних знања; анализе и оцене, пројектовања и планирања, као и изналажење решења која су оптимална по квалитет животне средине.
2. Схвати принципе синтезе и одрживог пројектовања урбаних система, целина и појединачних сегмената, на нивоу стечених академских знања базних наука и инжењерских дисциплина.
3. Идентификује, моделира и анализира неке од главних проблема или изазова са којима се суочавају комунална предузећа и званичници у локалним заједницама.
4. Објасни како представници локалне заједнице, планирају, финансирају и изграђују одговарајућу јавну инфраструктуру, као што системи за прикупљање чврстог отпада, водоводни и канализациони системи, системи даљинског грејања, електро-дистрибутивне мреже и сл.
5. Користи литературу у складу са потребама ширења својих знања.
6. Разуме примену научених техника и метода укључујући и њихова ограничења.
7. Комбинује стечена теоријска знања и практичне вештине у циљу анализе и решавања конкретних инжењерских проблема.
8. Уме да оцени и користи информације из широког опсега инжењерских и других дисциплина у контексту сагледавања конкретног проблема
9. Идентификује проблеме заштите животне средине у индустрији, привреди и науци, уме да реши настале проблеме у животној средини у нашој земљи, региону и глобално, на основу искустава и сличних студијских програма у ЕУ и свету.
10. Влада вештинама презентације материје, комуникација са радним окружењем, као и вештинама и знањима из релевантних подручја економско правних наука (организација, предузетништво, интелектуална својина, е-управа, итд.).
11. Разуме односе у ширем контексту економских, еколошких и етичких питања.
Опис исхода учења (највише 200 речи):
Исходи учења на студијском програму треба да обезбеде да студенти на основу стечених способности:
• објасне узроке и предложе решења актуелних еколошких проблема,
• компетентно анализирају домаћу и светску регулативу у области управљања чврстим отпадом,
• познају регулативу и технологије које се данас користе у третману вода,
• анализирају и примене одговарајући начин третмана вода у комуналним и индустријским системима,
• познају изворе и начине загађења ваздуха, законска ограничења и начине мерења, као и основне уређаје, постројења и методе за уклањање загађујућих материја из ваздуха,
• владају интегралним принципима заштите животне средине на различитим хијерархијским нивоима,
• утврђују главне факторе посматраног система, њихов утицај на животну средину и спроведу детаљну анализу животног циклуса у складу са технологијама ISO стандарда,
• идентификују изворе штетних физичких параметара животне и радне средине и процене и управљају одговарајућим ризицима,
• укључе се у тимове за израду еколошких и енергетских планова, раде са различитим заинтересованим странама, као и да користе савремене рачунарске алате и технике,
• анализирају изворе и начине загађења ваздуха, законска ограничења и начине мерења, као и основне уређаје, постројења, њихов прорачун, као и примене методе за уклањање загађујућих материја из ваздуха и методе прорачуна концентрације загађујућих материја у атмосфери.
• примене нове технологије које се данас користе у третману вода,
• компетентно анализирају и примењују модерне технологије у области управљања чврстим отпадом,
• самостално спроводе процедуру израде планова одрживог управљања чврстим отпадом,
• примене кораке при пријави пројекта и познају критичне факторе успеха у управљању пројектима.
- Акредитација 2017 -
Студијски програм мастер академских студија Инжењерство заштите животне средине акредитован је Уверењем Комисије за акредитацију и проверу квалитета Републике Србије бpoj: 612-00-00899/2017-06 од 08.09.2017. године.
Студијски програм траје једну годину (60 ЕСПБ), припада пољу техничко-технолошких наука и даје академски назив „мастер инжењер заштите животне средине“.
Услови уписа на студијски програм и други најбитнији елементи студијског програма и режима студија су прописани Статутом и Правилником о режиму основних и мастер студија Факултета инжењерских наука.
Поред полагања испита, предвиђена је и реализација стручне праксе, као и израда мастер рада.
Списак предмета дат је у Водичу за студенте, а детаљнији опис је доступан у Књизи предмета.
Исходи учења на студијском програму треба да обезбеде да студенти на основу стечених способности:
- објасне узроке и предложе решења актуелних еколошких проблема,
- компетентно анализирају домаћу и светску регулативу у области управљања чврстим отпадом,
- познају регулативу и технологије које се данас користе у третману вода,
- анализирају и примене одговарајући начин третмана вода у комуналним и индустријским системима,
- познају изворе и начине загађења ваздуха, законска ограничења и начине мерења, као и основне уређаје, постројења и методе за уклањање загађујућих материја из ваздуха,
- владају интегралним принципима заштите животне средине на различитим хијерархијским нивоима,
- утврђују главне факторе посматраног система, њихов утицај на животну средину и спроведу детаљну анализу животног циклуса у складу са технологијама ISO стандарда,
- идентификују изворе штетних физичких параметара животне и радне средине и процене и управљају одговарајућим ризицима,
- укључе се у тимове за израду еколошких и енергетских планова, раде са различитим заинтересованим странама, као и да користе савремене рачунарске алате и технике,
- анализирају изворе и начине загађења ваздуха, законска ограничења и начине мерења, као и основне уређаје, постројења, њихов прорачун, као и примене методе за уклањање загађујућих материја из ваздуха и методе прорачуна концентрације загађујућих материја у атмосфери,
- примене нове технологије које се данас користе у третману вода,
- компетентно анализирају и примењују модерне технологије у области управљања чврстим отпадом,
- самостално спроводе процедуру израде планова одрживог управљања чврстим отпадом,
- примене кораке при пријави пројекта и познају критичне факторе успеха у управљању пројектима.