Настанак и развој Катедре
Катедра за електротехнику и рачунарство основана је 2017. године и као таква најмлађа је катедра на Факултету инжењерских наука. У тренутку оснивања имала је у свом саставу три наставника. Основана је као подршка студијском програму основних академских студија Рачунарска техника и софтверско инжењерство, акредитованом 2015. године за 40 првоуписаних студената. Поменути студијски програм трајао је четири године, припадао пољу техничко-технолошких наука и давао академски назив дипломирани инжењер електротехнике и рачунарства. У међувремену, због великог интересовања за упис овог студијског програма, а и на иницијативу ресорног Министарства у оквиру Акционог плана министарског тима Владе Републике Србије за подстицај развоја ИТ сектора, уписна квота је реакредитацијом 2017. године повећана на 60 студената. Најзад, 2024. године изменама постојећег студијског програма акредитован је четворогодишњи студијски програм основних академских студија Електротехника и рачунарство на српском и енглеском језику за 90 првоуписаних студената. Једногодишњи студијски програм мастер академских студија Електротехника и рачунарство акредитован је 2019. године за 32 студента, када је уписана и прва генерација студената мастер студија. Најзад, студијски програм докторских студија Електротехника и рачунарство акредитован је 2022. године, чиме су успостављена сва три студијска степена из научне области електротехничког и рачунарског инжењерства.
Развоју катедре и њеној репутацији немерљиво је допринео проф. др Александар Пеулић, који је учествовао у њеном оснивању, а данас је редовни професор Универзитета у Београду. Изузетно значајан удео у развоју имао је и проф. др Зоран Бабовић који је безмало пола деценије провео у звању доцента, а данас је професор на Рачунарском факултету Универзитета Унион. Такође, велики допринос у увођењу и креирању студијског програма основних академских студија Рачунарска техника и софтверско инжењерство дао је др Никола Мијаиловић, данас у звању научног сарадника на Факултету инжењерских наука, а запослен у компанији HTEC као софтверски инжењер.
Катедра данас
У погледу наставних активности, Катедра за електротехнику и рачунарство је надлежна за извођење наставе на студијским програмима Електротехника и рачунарство, на основним академским, мастер академским, и докторским студијама. Катедра је такође задужена за електротехничке курсеве на основним и постдипломским студијама на осталим студијским програмима. У научном погледу, Катедра за електротехнику и рачунарство матична је за научну област електротехничког и рачунарског инжењерства и руководи научноистраживачким Центром за интегрисане системе.
Катедра данас у свом саставу има осам чланова: редовни професор, др Јасна Радуловић, ванредни професори Владимир Миловановић, Мина Васковић Јовановић и Маријана Гавриловић Божовић, доценти Иван Крстић, Милан Чабаркапа и Тијана Димитријевић и асистент Исидора Грујић. У извођењу наставе на предметима за које је Катедра за електротехнику и рачунарство задужена учествује и научни сарадник др Никола Мијаиловић. С обзиром на то да је интересовање за упис студијских програма основних и мастер академских студија из области Електротехничког и рачунарског инжењерства велико, као и на чињеницу да се студенти завршних година, као и дипломирани инжењери електротехнике и рачунарства већ запошљавају у престижним фирмама (Microsoft Development Center Serbia, Siemens Mobility, ComTrade, Endava, DLS специјални системи, итд.) у плану је и кадровско проширење Катедре. На тај начин ће се обезбедити услови за даљи развој студијских програма за које је Катедра за електротехнику и рачунарство задужена, препознатих, како од стране средњошколаца широм земље приликом избора факултета тако и престижних компанија код нас и у свету.
Наставници Катедре за електротехнику и рачунарство школовали су се и усавршавали на бројним светским универзитетима: Алабама Универзитет, Хантсвил и Калифорнијски универзитет у Берклију (САД), Универзитет примењених наука Аугсбург, Технички факултет у Илменау (Немачка), Вестминстер универзитет Лондон (Велика Британија), Технички универзитет у Делфту (Холандија), Технички универзитет у Бечу (Аустрија), Национални технички универзитет у Атини (Грчка), Јагиелонски универзитет у Кракову (Пољска), Универзитет у Марсеју (Француска), Интернационали центар за теоријску физику Абдус Салам (Италија), Универзитет Коменског у Братислави (Словачка), Институт Инрија у Лилу (Француска), Институт Јожеф Стефан у Љубљани и Темпл универзитет у Филаделфији (САД). У области стручне сарадње Катедра за електротехнику и рачунарство је повезана са компанијама из окружења са којима остварује заједничке пројекте, док у научном погледу, чланови Катедре за електротехнику и рачунарство дају допринос у областима опште електротехнике, електромагнетике, рачунарске технике и информатике, аутоматике, електронике, пројектовања интегрисаних кола, оптоелектронике и ласерске технике, физике плазме и гасних пражњења, спектроскопије и оптичких дијагностичких метода, архитектуре за подршку рада апликација Интернета ствари, дистрибуиране обраде података и других ужих научних области за које је Катедра за електротехнику и рачунарство матична. Како Електротехника и рачунарска техника представљају један од сектора који се најбрже развија у свету, треба стимулисати њен развој и посебну пажњу посветити развоју индустрије софтвера и хардвера, нарочито због директног утицаја који она има на привредни развој. У том смислу Катедра за електротехнику и рачунарство представља институционалну подршку студентима и младим истраживачима Факултета инжењерских наука и успоставља тесне везе између Универзитета у Крагујевцу и привреде. У будућности то ће резултирати све јачим утицајем области електротехнике и рачунарства на привредне токове и активности у друштву, као и смањењем одлазака младих кадрова из земље услед недовољно развијеног привредног амбијента.
Центри и лабораторије Катедре
У оквиру Катедре за електротехнику и рачунарство постоји и Лабораторија за електротехнику. Лабораторија је смештена и функционише у две просторије и има два одељења: Одељење за теоријску електротехнику и Одељење за електронику, микроконтролере и обраду сигнала. Такође, Катедра за електротехнику и рачунарство је окосница факултетског Центра за интегрисане системе.
Издавачка делатност
Чланови Катедре за електротехнику и рачунарство аутори су више уџбеника и збирки задатака који се као основна и помоћна наставна средства користе у извођењу наставе.
Међународна сарадња и конференције
Чланови Катедре су учесници бројних домаћих и међународних конференција и скупова, те аутори радова у реномираним међународним научним и стручним часописима.
Шеф катедре: др Јасна Радуловић, редовни професор
Активни наставници и сарадници катедре: