- Акредитација 2024 -
Студијски програм мастер академских студија Урбано инжењерство акредитован је Уверењем Комисије за акредитацију и проверу квалитета Републике Србије бpoj: 612-00-00117/4/2024-03 од 24.09.2024. године.
Студијски програм траје једну годину (60 ЕСПБ), припада области интердисциплинарних, мултидисциплинарних и трансдисциплинарних (ИМТ) студија и даје академски назив „мастер инжењер урбанизма и регионалног развоја“.
Услови уписа на студијски програм и други најбитнији елементи студијског програма и режима студија су прописани Статутом и Правилником о режиму основних и мастер студија Факултета инжењерских наука.
Поред полагања испита, предвиђена је и реализација стручне праксе, као и израда мастер рада.
Списак предмета дат је у Водичу за студенте, а детаљнији опис је доступан у Књизи предмета.
Структура студијског програма
Студијски програм мастер академских студија „Урбано инжењерство“ представља заокруживање професионалног образовања урбаних инжењера у складу са позитивном националном и међународном законском регулативом.
Студијски програм траје једну годину (два семестра), има укупно 60 ЕСПБ бодова, припада области интердисциплинарних, мултидисциплинарних и трансдисциплинарних (ИМТ) студија и даје академски назив „мастер инжењер урбанизма и регионалног развоја“.
Студијски програм има међународно препознатљиви садржај који обезбеђује предметно специфичне исходе усаглашене са европским и светским узорима. У том смислу, настава овог степена образовања урбаних инжењера је конципирана тако да студенти у првом семестру имају један обавезан предмет и бирају још 4 од понуђених 8 изборних предмета. У другом семестру студенти бирају још 1 од понуђена 2 изборна предмета, обављају стручну праксу, врше студијски истраживачки рад на теоријским основама мастер рада и припремају и бране мастер рад.
Студенти се опредељују за предмете из групе мултидисциплинарних, који се баве урбанистичким, економским, друштвеним и управљачким аспектима одрживог регионалног развоја, или из групе предмета који се односе на област пројектовања и технологије грађења објеката, а који се надовезују на групу предмета из ове области на основним академским студијама „Урбано инжењерство“. Бодовна вредност сваког предмета исказана је у складу са европским системом преноса бодова (ЕСПБ).
Услови уписа на студијски програм и други најбитнији елементи студијског програма и режима студија су прописани Статутом Факултета инжењерских наука и Правилником о режиму основних и мастер академских студија Факултета инжењерских наука.
Настава на студијском програму се одвија кроз: 1) активну наставу, 2) самостални рад студената, 3) колоквијуме, 4) испите, 5) стручну праксу, 6) израду мастер рада, итд. Активна настава се остварује кроз предавања, вежбе, стручну праксу, консултације, менторски рад. Ова настава се остварује кроз стални контакт студената са наставницима и сарадницима. Предавања, вежбе и консултације се одржавају сваке недеље у семестру према распореду.
Предавања су облик наставе у коме наставник излаже наставне садржаје предмета групи студената. Вежбе су облик наставе у коме је наставник или сарадник у непосреднијем контакту са студентима и демонстрира примену теоријских знања на решавању практичних задатака. Под непосредним надзором и упутством наставника, студенти раде пројектне задатке, графичке радове, самосталне задатке, лабораторијске вежбе, семинарске радове и решавају практичне задатке.
Аудиторне и рачунске вежбе одржавају се у учионицама са групама до 16 студената. На њима се дају ближа тумачења теоријских поставки ради утемељења знања која су неопходна при решавању практичних задатака. У оквиру вежби студенти раде (у зависности од предмета) самосталне задатке, графичке радове, семинарске радове и пројектне задатке.
Лабораторијске вежбе изводе се у лабораторијама, са групама до 8 студената уз обавезну демонстрацију, давања упутства и непосредни надзор од стране наставника односно сарадника. Студенти самостално раде лабораторијске вежбе.
Консултације се спроводе појединачно или са мањим бројем студената. На консултацијама наставник је на располагању студентима, зависно од њихових потреба и интересовања за: давање упутстава по питању приступа учењу, давање додатних објашњења у вези израде самосталних, пројектних и практичних задатака, уз упућивање на правилно коришћење литературе, итд.
Стручну праксу студент обавља под руководством наставника – координатора за стручну праксу.
Менторски рад је облик активне наставе у коме је наставник - ментор у непосредном контакту са студентом у вези израде мастер рада.
Циљеви студијског програма
Циљеви студијског програма су усмерени на стицање академских вештина и специфичних знања (компетенција) у складу са текућом светском праксом за студије „Урбано инжењерство“ на нивоу мастер академских студија.
Циљ студијског програма мастер академских студија „Урбано инжењерство“ је да школује високо образоване стручњаке из области урбаног инжењерства за директно укључивање у различите делатности у урбаним срединама.
Циљ је да се студенти припреме да економски процене и оправдају технолошка и одржива решења користећи модерне информационе технологије, као и да стекну одговарајуће образовање у области анализе грађевинских објеката.
Овај студијски програм ће студентима обезбедити практичне вештине, као и:
- формирање и развој неопходних компетенција у савременим методама планирања регионалне политике,
- способност за анализу грађевинских објеката који задовољавају функционалне, естетске и техничке захтеве,
- одговарајуће познавање урбанистичког планирања и пројектовања, као и вештина укључених у процес планирања, итд.
Специфична знања које студент стиче су везана за науке које доприносе разумевању интердисциплинарних инжењерских проблема у областима грађевине, архитектуре и урбанизма, организационих наука и инжењерства заштите животне средине.
Додатан циљ студијског програма је и упознавање студената са изазовима и предностима тимског рада, што је за област урбаног инжењерства од изузетног значаја јер је професионално бављење конципирано као тимско и мултидисциплинарно. Студенти ће кроз наставни процес развијати способности за саопштавање и кохерентно излагање својих идеја, концепта и резултата истраживачког рада, учећи на тај начин облике квалитетне комуникације са стручном и широм јавношћу.
Компетенције дипломираних студената
Савладавањем студијског програма мастер академских студија „Урбано инжењерство“, студент стиче следеће опште способности:
- формирање и обликовање урбаних простора,
- препознавање, описивање и решавање основних пројектантских и инжењерских проблема,
- разумевање интеракције између пројектовања, грађења, захтева корисника, средине и друштва,
- аналитичко и критичко мишљење,
- самостално одлучивање током управљања пројектом,
- приказивање и презентовање резултата рада на професионални начин.
Предметно-специфичне компетенције студената обухватају:
- способност анализе комплексних утицаја и аспеката који креирају урбане просторе,
- употреба нових методологија и технологија у урбаном планирању,
- развој способности критичког размишљања и креативног генерисања идеја, у циљу побољшања процеса пројектовања,
- употреба нових методологија и технологија у урбаном планирању,
- напредно коришћење ГИС-а,
- самосталност у управљању урбаним пројектима,
- детаљно познавање начина фундирања грађевинских конструкција,
- самосталан динамички и сеизмички прорачун конструкција,
- прорачун и конструисање конструкција од хладно обликованих профила и конструкција од алуминијумских легура,
- примена стечених знања при моделирању и нелинеарној анализи реалних инжењерских проблема,
- примена савремених софтвера за анализу конструкција.
Похађањем студијског програма студент стиче широку основу инжењерских знања, вештина и искустава, која треба да га учине самопоузданим и способним да индивидуално и у тиму допринесе решавању конкретних проблема из домена области урбаног инжењерства. Исходи студијског програма треба у што већој мери да се поклопе са његовим циљевима (у смислу исхода као изјаве шта се жели да студент зна, разуме, и може да уради по завршеном студијском програму). Очекивани исходи знања, дефинисани преко одговарајућих знања и вештина студената су следећи:
- могућност анализе и дискусије комплексних утицаја и аспеката који формирају и обликују урбане просторе,
- употреба нових метода и технологија у урбаном планирању, и познавање могућности њиховог коришћења у процесима управљања урбаним развојем,
- познавање могућности различитих ГИС апликација и анализа и евалуација ГИС производа и перформанси,
- оспособљеност да се укључи у тимове за израду еколошких и енергетских планова,
- самостално одлучивање током управљања пројектом у свим фазама реализације пројекта,
- самостална примена стечених знања из плитког и дубоког начина фундирања савремених конструкција,
- самостално прорачунава конструкције у динамичком и сеизмичком смислу,
- примењује метод коначних елемената у нелинеарној статичкој и динамичкој анализи грађевинских конструкција,
- користи савремене софтвере у области МКЕ за анализу конструкција у фази њиховог пројектовања
Курикулум
Студијски програм мастер академских студија „Урбано инжењерство“ траје 1 годину или 2 семестра и вреди 60 ЕСПБ. Студије су организоване по семестрима, а структура предмета је јасно дефинисана. Распоред предмета по семестрима, фонд часова активне наставе и припадајући ЕСПБ бодови, заједно са детаљним описом предмета (назив предмета, тип предмета, семестар када се реализује, број ЕСПБ бодова, име наставника, циљ курса са очекиваним исходима, знањима и компетенцијама, предуслове за похађање предмета, садржај предмета, препоручену литературу, методе извођења наставе, начин провере знања и оцењивања, број часова активне наставе и др.) које прописују стандарди за акредитацију студијских програма, дати су у Књизи предмета студијског програма.
Структуру студијског програма чини 1 обавезни предмет и 4 изборних предмета који се слушају у 1. семестру студија и 1 изборни предмет који се слуша у 2. семестру студија. За 2. семестар студија предвиђено је да студенти обаве стручну праксу и студијски истраживачки рад на основама мастер рада, као и да израде и одбране мастер рад.
У структури студијског програма мастер академских студија „Урбано инжењерство“, изборни предмети су заступљени са 80% у односу на укупан број ЕСПБ бодова. Фактор изборности према позицијама где студент бира предмете износи 65%.
Студијски програм мастер академских студија „Урбано инжењерство“ разликује се од других студијских програма мастер академских студија Факултета инжењерских наука за 80% од укупног броја ЕСПБ бодова.
- Акредитација 2018 -
Студијски програм мастер академских студија Урбано инжењерство акредитован је Уверењем Комисије за акредитацију и проверу квалитета Републике Србије бpoj: 612-00-00899/2017-06 од 09.02.2018. године.
Студијски програм траје једну годину (60 ЕСПБ), припада пољу интердисциплинарних, мултидисциплинарних, трансдисциплинарних (ИМТ) и двопредметних студија и даје академски назив „мастер инжењер урбанизма и регионалног развоја“.
Услови за упис: Право на упис имају сви студенти који су завршили четворогодишње основне академске студије на неком од следећих факултета: Машински факултет, Технички факултет, Електротехнички факултет, Факултет oрганизационих наука, као и на неким од факултета сличних профила, из научних области техничко-технолошких или природно математичких наука, при чему су остварили најмање 240 ЕСПБ.
Услови уписа на студијски програм и други најбитнији елементи студијског програма и режима студија су прописани Статутом и Правилником о режиму основних и мастер студија Факултета инжењерских наука.
Поред полагања испита, предвиђена је и реализација стручне праксе, као и израда мастер рада.
Списак предмета дат је у Водичу за студенте, а детаљнији опис је доступан у Књизи предмета.
По завршетку мастер студија Урбаног инжењерства очекивани исходи учења су:
- могућност анализе и дискусије комплексних утицаја и аспеката који формирају и обликују урбане просторе;
- употреба нових метода и технологија у урбаном планирању, и познавање могућности њиховог коришћења у процесима управљања урбаним развојем;
- познавање могућности различитих ГИС апликација и анализа и евалуација ГИС производа и перформанси;
- оспособљеност укључивања у тимове за израду еколошких и енергетских планова;
- самостално одлучивање током управљања пројектом у свим фазама реализације пројекта;
- самостална примена стечених знања из плитког и дубоког начина фундирања савремених конструкција;
- самостално прорачунавање конструкције у динамичком и сеизмичком смислу;
- примена метода коначних елемената у нелинеарној статичкој и динамичкој анализи грађевинских конструкција;
- коришћење савремених софтвера у области МКЕ за анализу конструкција у фази њиховог пројектовања;
- владање ширим контекстом сагледавања инжењерских и истраживачких проблема, што подразумева узимање у обзир економских, еколошких, организационих и друштвено социјалних релација.