У оквиру активности 2.2. пројекта Danube GeoHeCo, 26. и 27. јуна 2025. године успешно је организована студијска посета примерима добре праксе и састанак радне групе у Крагујевцу.
Догађај су заједнички организовали Регионална развојна агенција Бачка, Регионална агенција за економски развој Шумадије и Поморавља и Факултет инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу, као део заједничких напора ка промоцији и ширењу коришћења плитке геотермалне енергије (SGE).
Током студијске посете, тринаест представника кључних заинтересованих страна обишло је две локације у Крагујевцу на којима су имплементирани системи топлотних пумпи вода–вода и земља–вода. Учесници су имали прилику да се упознају са техничким карактеристикама система, искуствима корисника, као и бенефитима које овакви системи доносе локалној заједници – од енергетске ефикасности до смањења емисије CO₂.
![]() |
![]() |
![]() |
Наредног дана, 27. јуна 2025, одржан је и састанак радне групе у хибридном формату, уз учешће једанаест представника различитих сектора. Фокус састанка био је на анализи препрека које успоравају ширу примену SGE технологија и дискусији о могућим решењима за њихово превазилажење.
Кључне активности представљене током састанка обухватиле су
• Aнализа препрека и могућих решења: Идентификовани су регулаторни, административни, технички и финансијски изазови. Развијени су конкретни предлози који могу олакшати увођење и ширу примену плитке геотермалне енергије у стратешко планирање на локалном и националном нивоу.
• Представљање онлине алата за димензионисање геотермалног система: Учесницима је представљен интерактивни алат који омогућава једноставнију процену капацитета геотермалног постројења за одређену локацију, чиме се значајно олакшава процес планирања и доношења одлука.
Догађаји одржани у Крагујевцу још једном су потврдили значајан потенцијал плитке геотермалне енергије за енергетски одрживи развој локалних заједница. Приказана решења и практична искуства из Србије могу послужити као модел добре праксе и за остале земље у Дунавском региону.