На Факултету инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу, у организацији Центра за трибологију и Српског триболошког друштва, у среду 14. маја 2025. године свечано ће бити отворена тродневна међународна конференција о трибологији SERBIATRIB '25. У питању је најзначајнија конференција из области трибологије у овом делу Европе.
Научно-стручна конференција SERBIATRIB'25 је традиционални скуп који окупља стручњаке из области трибологије и сродних наука са циљем да се представе научна и стручна достигнућа, да преглед тренутног стања и будућих трендова у области истраживања триболошких процеса (трења, хабања, подмазивања). До сада је одржано осамнаест конференција са различитом тематиком. Прва конференција је одржана септембра 1989. године у Крагујевцу и од тада конференција се одржава сваке друге године.
Током три дана биће презентована 92 рада од стране 178 аутора и коаутора из 35 земаља (Алжир, Аустралија, Аустрија, Азербејџан, Белорусија, Белгија, Босна и Херцеговина, Бразил, Бугарска, Кина, Хрватска, Чешка, Немачка, Грчка, Мађарска, Индија, Ирак, Италија, Јордан, Кувајт, Литванија, Малезија, Мексико, Црна Гора, Холандија, Нигерија, Пакистан, Пољска, Португал, Румунија, Русија, Србија, Словенија, Турска и Украјина). Скуп се одржава под покровитељством Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије и Српског триболошког друштва.
Нарочити значај конференцији даје учешће бројних истакнутих професора и научника (Prof. Michele Scaraggi, Prof. Jiusheng Li, Prof. Yonggang Meng, Prof. Raimondas Kreivaitis, Prof. Sergey Fedorov, Prof. Gencaga Purcek, Prof. Pantelis Nikolakopoylos и др.).
Конференцију прате и међународни часописи Tribology in Industri и Proceedings on Engineering Sciences, у којима ће бити публиковани изабрани радови са ове конференције.
Резултати конференције ће бити значајни не само за присутне истраживаче, већи и за ширу заједницу, привреду, индустрију, јер трибологија као наука и технологија у великој мери омогућава решење многобројних глобалних проблема повезаних са потрошњом и штедњом материјала, енергије, смањење трошкова и повећање поузданости рада сложених техничких система.