Највећи понос Факултета инжењерских наука су његови свршени студенти свих нивоа студија. У периоду од 2010. до 2019. године студије је завршило укупно 2296 студената. Поводом јубилеја, издвајамо примере награда које су током протекле деценије освојили неки од наших најуспешнијих студента.
Марко Стјепић, маст. инж. маш. је био студент друге године мастер академских студија на Факултету инжењерских наука у Крагујевцу када је освојио прву награду у оквиру студентске сесије 42. Међународне конференције за грејање, климатизацију и хлађење (КГХ) у Београду 2012. године. Тиме се квалификовао да представља Србију на Европском такмичењу студената у Темишвару, које је одржано под патронатом организације REHVA (Федерација Европских асоцијација за грејање, вентилацију и климатизацију) са радом под називом Уштеда енергије уз помоћ терморегулационих вентила (Energy savings with thermo-regulating valves) који је спремио под менторством проф. др Милорада Бојића. Марко Стјепић је поновио успех свог колеге Јована Јаковљевића, који је освојио прво место на такмичењу у оквиру студентске сесије КГХ конференције 2011. године.
Марко Стјепић, маст. инж. маш.
(извор: Политика, 12. април 2012)
На конкурсу за Пупинову награду Матице српске 2014. године тадашњи студент Факултета инжењерских наука, Вељко Димовић, маст. инж. маш. равноправно је поделио другу награду са колегом са београдског Факултета за физичку хемију. Награду од 1996. године додељује Матица српска за студентске радове који представљају допринос техничким дисциплинама. Вељко Димовић се у свом мастер раду Примена природних корисничких интерфејса у развоју пословних апликација, који је под менторством проф. др Милана Ерића одбранио у априлу 2013. године, бавио идејом и реализацијом интерактивног излога. За престижну награду био је пријављен велики број радова, али је у најужем кругу остало 33, од којих је изабрано шест финалних. Због високог квалитета пристиглих радова, те године подељене су три треће награде и две друге, од којих је једна припала Вељку Димовићу.
У оквиру Међународног сајма енергетике у Београду 2014. године, одржан је традиционални скуп под називом Студенти енергетике и развојни изазови енергетског сектора. У току скупа студенти Електротехничког, Машинског и Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду и Факултета инже-њерских наука Универзитета у Крагујевцу излагали су своје академске пројекте, реализоване у току студија. Медијатор скупа био је проф. др Милун Ј. Бабић. Том приликом диплому и новчану награду Пословног удружења Електромашиноградња освојио је тим Катедре за енергетику и процесну технику Факултета инжењерских наука (студенти Милош Љубисављевић, Стефан Војиновић, Стефан Пецић и Томислав Марковић), за пројекат Развој контејнерских ветрогенератора за потребе просечног сеоског домаћинства у Србији и региону југоисточне Европе.
Награђени студенти на Сајму енергетике 2014. године у Београду
са проф. др Милуном Бабићем (десно) и представницима
ПУ Електромашиноградња
На Универзитету у Крагујевцу у децембру 2014. године одржан је први Startup weekend. у оквиру пројекта ADRIATinn, који је био усмерен на повезивање академског и привредног сектора јадранске регије. У такмичарском делу програма, млади предузетници, студенти и истраживачи са иновативном пословном идејом, представили су 17 предлога, пројеката и идеја пред независном комисијом, коју су чинили експерти из различитих области. Прво место освојио је др Далибор Николић, тадашњи студент докторских студија на Факултету инжењерских наука, са идејом 3D Holographic presenter. Треће место освојио је Богдан Димитријевић, маст. инж. маш., тада студент мастер студија на Факултету инжењерских наука, са идејом Formula racing team. Похвалу жирија добили су др Игор Савељић, тада студент докторских студија на Факултету инжењерских наука, за идеју Radial force tester, као и тим студената једногодишњих мастер студија на Факултету инжењерских наука у саставу: Тијана Јеротић, Јелена Матовић, Марко Белошевић, Мирослав Спасојевић и Јелена Овесни, за идеју Агенција за пружање услуга менторства ученицима од првог до четвртог разреда основних школа.
Презентација др Далибора Николића
у оквиру Startup weekend-а 2014. године
Српско друштво за рачунску механику доделило је 2016. године др Арсу Вукићевићу, научном сараднику Факултета инжењерских наука у Крагујевцу, награду за најбољи докторат из области рачунске и примењене механике одбрањен у 2016. години. Тема награђене дисертације је Развој метода за тродимензионалну реконструкцију коронарних артерија за потребе нумеричке анализе протока и процене механичког интегритета стента, а ментор проф. др Гордана Јовичић. У име Комисије Српског друштва за рачунску механику награду је уручио академик проф. др Милош Којић. Др Арсо Вукићевић је представљао Српско друштво за рачунску механику на конкурсу за награду European Community on Computational Methods in Applied Sciences (ECCOMAS).
Постер презентација награђене докторске дисертације
др Арса Вукићевића
Невена Аксић је била студенткиња друге године Машинског инжењерства на Факултету инжењерских наука 2017. године, када се пласирала у светско финале такмичења у пословним идејама за чисте технологије Climate Launchpad. Тим Невене Аксић Freon Frog се као победник националног финала пласирао за међународно финале на Кипру, где су учествовали тимови из 37 земаља. Climate Launchpad је највеће светско такмичење у пословним идејама за чисте технологије.
Невена Аксић, победница националног финала
Climate Launchpad 2017.
(извор: Brainz TV)
Јелена Николић, која је данас студенткиња докторских студија, ангажована као истраживач приправник на Факултету инжењерских наука, била је студенткиња мастер студија када је награђена на Теслиним данима енергетике, традиционалној манифестацији одржаној на Машинском факултету у Београду 2018. године. Награде за најбоље студентске академске радове из области енергетике додељују Пословно удружење Електро-машиноградња и Фондација Никола Тесла. Академски радови који су равноправно поделили титулу најбољег су: Развој система за прорачун лопатица топлотних турбомашина, студенткиње Машинског факултета у Београду, Теодоре Д. Савановић, Енергетско билансирање затворених базена – Студија случаја – затворени пливачки базени у Крагујевцу, студенткиње Факултета инжењерских наука у Крагујевцу, Јелене Николић, и Алгоритам за оптимизацију пуњења електричних возила, студента Електротехничког факултета у Београду, Милана Милинића.
Уручење награде Јелени Николић, маст. инж. маш.,
на Теслиним данима енергетике 2018. године
(извор: Машински факултет у Београду)
Асистенту на Катедри за производно машинство, Душану Арсићу, маст. инж. маш., 2018. године је додељена диплома Међународног инжењера заваривања (IWE). У том периоду Душан Арсић је био студент докторских студија на Факултету инжењерских наука, ангажован као истраживач сарадник. Први међународни инжењер заваривања на Факултету инжењерских наука, др Душан Арсић, похађао је обуку коју изводи Машински факултет у Београду по лиценци Међународног института за заваривање из Париза (IIW - International Institute of Welding). Диплома додељена нашем колеги је призната на светском нивоу, будући да је овај курс усаглашен са правилима Међународног института за заваривање.
Уручење дипломе Међународног инжењера заваривања (IWE)
Душану Арсићу, 2018. године
Тим студената ФИН-а, Драган Станојевић, Милан Благојевић и Милан Бојовић, освојио је прву награду на Такмичењу за најбољу технолошку иновацију 2018. године, које традиционално организује Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Наш тим Sphere2Scann, који је конструисао прототип 3D скенера, био је најбољи у категорији Иновативне идеје, подкатегорији Најбољи сту-дентски тим НТИ.
Члан награђеног тима Sphere2Scann,
Милан Благојевић, маст. инж. маш.,
на Радио Телевизији Србије 2018. године (извор: rts.rs)
Тијана Шуштершич (данас асистент на Катедри за примењену механику и аутоматско управљање Факултетa инжењерских наука) и Смиљана Ђоровић (данас ангажована на Факултету инжењерских наука као истраживач сарадник) учествовале су на тренинг школи под називом 4th OpenMultiMed COST Training School in Systems Bioinformatics Towards Network Medicine, која је одржана на Кипру од 29. до 31. маја 2018. У оквиру тренинг школе одржано је и такмичење радова Netathlon Competition у облику постер презентација и дискусије са члановима жирија. Тијана Шуштершич је освојила прву награду са темом Bayesian Network for Automatic Localization of Intervertebral Disc Herniation. У конкуренцији је било 15 одабраних радова.
Тијана Шуштершич, маст. инж. маш.,
добитница прве награде Netathlon Competition
у оквиру COST тренинг школе на Кипру 2018.