Поводом јубилеја, подсећамо на резултате научног рада наших истраживача у периоду од 2010. до 2020. године.
Током протеклих десет година реализовали смо 24 пројекта Министарства из области технолошког развоја, основних, интегралних и интердисциплинарних инстраживања, пет домаћих пројеката у оквиру програмске активности „Развој високог образовања”, пет Иновационих ваучера Фонда за иновациону делатност, три пројекта Програма зелених иновационих ваучера у Србији, финансирана од стране Европске банке за обнову и развој. Реализовано је и преко 40 међународних пројеката у оквиру програма FP7, DAAD, GIZ, COST, SCOPES, TEMPUS, IPA, HORISON, BACID, као и програма мобилности студената ERASMUS и програма билатералне сарадње. У току је реализација два пројекта финансираног средствима Фонда за науку Републике Србије, једног пројекта финансираног средствима Фонда за иновациону делатност Републике Србије, као и неколико међународних пројеката у оквиру програма COST, HORISON и CEEPUS.
Задржали смо и континуитет организовања међународних научних конференција Serbiatrib, MVM и Фестивал квалитета и били домаћини конференција Саветовање производног машинства Србије (2018. године) и IRMES (2019. године).
Међу најзначајније резултате научноистраживачког рада на Факултету убрајају се и научни радови објављени у међународним часописима на SCI листи. Објављена су укупно 1262 рада, међу којима 315 категорије М21, 254 категорије М22 и 693 рада категорије М23.
У домену издавачке делатности, подржано је ангажовање наших наставника на припреми монографија, основних и помоћних универзитетских уџбеника, тако је у последњој деценији публиковано 138 издања. Факултет је обезбедио и потребну подршку научним часописима чији је издавач или суиздавач: Mobility & Vehicle Mechanics – MVM, Tribology in Industry, International Journal for QualityResearch, Journal of the SerbianSociety for Computational Mechanics, Proceedings on Engineering Sciences.
Листајући монографију „Факултет инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу 2010-2020“, издвајамо и примере изузетног доприноса наших професора науци у протеклој деценији.
Факултет инжењерских наука је поносан на свој наставни кадар. У његовом крилу су се изнедрила два члана САНУ, проф. др Милош Којић (године 2009. изабран за дописног члана САНУ, а 2018. за редовног члана) и проф. др Милорад Бојић (године 2015. изабран за дописног члана САНУ). Издвајамо и да је проф. др Мирослав Демић изабран 2011. године за академика Евро-медитеранске академије уметности и наука (Euro-Mediterranean Academy of Arts and Sciences). Краљевска академија економских и финансијских наука Шпаније (Real Academia de Ciencias Económicas y Financieras) именовала је у априлу 2020. године декана Факултета инжењерских наука, проф. др Добрицу Миловановића, за члана Економске мреже Барселоне (Barcelona Economics Network).
У домену научноистраживачког рада, из новије историје Факултета издвојили бисмо да је Springer-ов врхунски међународни часопис ранга M21, International Journal of Precision Engineering and Manufacturing, доделио награду Most Downloaded Article Award научном раду Efficient Workpiece Clamping by Indenting Cone-shaped Elements, као најчешће преузиманом током 2012/2013. године, а чији је први аутор др Бранко Тадић, редовни професор Факултета инжењерских наука. Такође, научни рад A new magnetorheological brake's combined materials design approach, који представља резултат истраживања спроведених у оквиру израде докторске дисертације др Александра Познића, коме је ментор била др Данијела Милорадовић, ванредни професор Факултета инжењерских наука, награђен је од стране Уређивачког одбора интернационалног научног часописа Journal of Mechanical Science and Technology (Korean Society of Mechanical Engineers) као други најбољи рад објављен у том часопису у 2017. години, међу 648 објављених радова. Рад је награђен “због његове изврсности и значајног доприноса пољу Машинског инжењерства“, како је наведено у образложењу.
Проф. др Ненад Грујовић је 2017. године дао значајан допринос процесу уградње вештачког ребра од медицинског материјала, захвату који је изведен од стране тима лекара грудне хирургије Клиничког центра у Крагујевцу. Проф. др Ненад Грујовић, који је са својим тимом осам година раније први направио и вештачку грудну кост, моделирао је наведене имплантате и применом технологије 3D штампе израдио их као анатомски идентичне одстрањеним деловима костију. Медицински цемент армиран је титановом жицом, која се такође користи у стандардној хируршкој пракси.
Проф. др Ружица Николић је добитница више признања на конференцији Zváranie, одржаној 2015. године у Татранској Ломници у Словачкој: плакете за најоригиналније предавање у 2014. години, дипломе за најбоље предавање у 2014. години и медаље за сарадњу поводом 60 година постојања Друштва заваривача Словачке. Проф. др Николић је и 2016. године била добитница престижног признања – Спомен медаље Јозефа Чабелке, коју заједнички додељују словачки Институт за заваривање и Асоцијација за заваривање.
Издвајамо још неколико примера изузетног доприноса наших наставника науци у периду од 2010. до 2020. године.
Интердисциплинарна Грађанска Академија из Софије (Бугарска) доделила је Почасну диплому и Медаљу проф. др. Мирославу Бабићу за значајан допринос у организовању, развоју и успеху Балканског триболошког удружења и BALKANTRIB-a.
На XXX Међународној изложби „Проналазаштво – Београд 2010“, која је одржана у Београду од 24. до 28. маја 2010. године Златну медаљу са ликом Николе Тесле из области проналазака освојили су професори Радивоје Пешић и Стеван Веиновић, за Цилиндар клипних компресора и мотора са уметнутим триболошким улошцима и клип компресора и мотора са триболошким чеповима.
Заједница научноистраживачких институција производног машинства Србије доделила је повељу и плакету Проф. др Павле Станковић, у знак признања и захвалности за изузетан дугогодишњи допринос у развоју и организацији производног машинства Србије, проф. др Миодрагу Лазићу (2011. године) и проф. др Богдану Недићу (2015. године).
У оквиру Међународне конференције производног машинства Србије (International Conference on Production Engineering – Serbia), одржане 2011. године на Машинском факултету Универзитета у Нишу, организовано је такмичење за најбољу презентацију младог истраживача. На основу предлога председавајућих сесија Конференције, издвојени су најбољи радови сваке сесије, а за најбољу презентацију младог истраживача проглашена је презентација Combined registration of human musculoskeletal system Саше Ћуковића, који је касније (2015. године) докторирао на Факултету инжењерских наука.
На Међународној конференцији студената докторских студија SEMDOK 2014 одржаној од 29. до 31. јануара 2014. године у Жилини (Словачка), у организацији Машинског факултета Универзитета у Жилини, асистент Душан Арсић је награђен је првом наградом за најбоље презентован рад на енглеском језику у конкуренцији 40 излагача. На Европској конференцији 22nd European Conference on Fracture - ECF22 у организацији Европског друштва за интегритет конструкција одржаној од 26 до 31. августа 2018. године у Београду, асистент Душан Арсић је награђен другом наградом за најбољи рад и излагање у категорији Механика лома заварених спојева.