Наслов: CIM системи Тип: Универзитетски уџбеник Аутори: Др Миладин Стефановић |
Резиме:
У првом поглављу под насловом Увод у CIM системе презентована су производна предузећа и захтеви који се пред производне системе постављају на савременом тржишту. Дефинисани су појам ЦИМ система, и дате предности и начини имплементације CIM система. Такође су детаљно разматрани CIM рефрерентни модели. Аутор даје поређење CIM модела и указује на значај CIM модела и модела пословних процеса у предузећу.
У другом поглављу под насловом Инфомациони системи концизно је представљена значајна област информационих система. Дати су основни појмови о софтверу, хардверу, рачунарским мрежама и мрежним протоколима (MAP, TOP, ISO/OSI). У поглављу су презентовани системи за аутоматску идентификацију и прикупљање података, системи за аквизицију података, бар код и RFID системи. За информационе системе је нарочито значајно да се размена података између компоненти система и система и околине одвија у стандардној неутралној форуми, те су приказани EDI и XML системи. Аутор је приказао значај IS за концепт CIM система.
У трећем поглављу Компјутером подржано пројектовање, планирање и производња детаљно су представљени CAD, CAM и CAPP системи. Нарочита пажња је посвећена интеграцији ових система. Приказани су основни елементи STEP стандарда и STEP-NC. Такође су презентовани PDM системи, начини имплементације и могућности интеграције у Интернет окружењу као и могућности интеграције са ERP системима.
У четвртом поглављу Компјутером управљана производна технологија представљени су флексибилни производни системи и његове компоненте: CNC системи са програмирањем, DNC, MES, PLC и AC управљачки системи. Презентовани су и помоћни системи транспорта, AGV, скалдиштења AS/RS и индустријски роботи. Аутор је презентовао софтверска решења и дао смернице за избор симулационог и другог софтвера. Аутор је такође презентоав основне елементе за програмирање CNC, PLC и IR.
У оквиру петог поглавља Управљање квалитетом аутор је представио квалитет на свим нивоима у предузећу. Представљени су CAQ, CIQ и ТQМ системи. Дат је преглед алата, метода и техника унапређења квалитета. Аутор је нарочиту пажњу посветио интеграцији и интегрисаном пројектовању и имплементацији ТQМ и CIM система.
У оквиру шестог поглавља Интеграциони системи и методе представљени су MRP, MRP II, ERP, ERP II системи. Затим су приказани SCM и CRM системи. Такође су презентовани приступи и технике EAI. Аутор је упоредио различите системе и дао могуће приступе и њиховој интеграцији и приказао релевантне методе анализе и декомпозиције система: SSA, BSP, HIPO...
У седмом поглављу Менаџмент ЦИМ технологијама аутор представља менаџмент приступе и концепте управљања CIM технологијама. У оквиру овог поглавља представљени су концепти: стратегијског менаџмента технологијама, just-in-time, конкурентног инжењерства и менаџмента знањем. Аутор је истакао значај управљања технологијом и указао на место људских ресурса у имплементацији, одржавању и развоју CIM система.
Садржај:
1. Увод у ЦИМ системе
2. Информациони системи
3. Компјутером подржано пројектовање, планирање и производња
4. Компјутером управљана производна технологија
5. Управљање квалитетом
6. Интеграциони системи и методе
7. Менаџмент CIM технологијама
Списак референци и литературе је дат на крају сваког поглавља, као и листа корисних линкова